Deskorolka:: Nauka jazdy na deskorolce

Nauka jazdy na deskorolce


Radze od razu nastawić się na ciężką pracę. Zanim więc zaczniesz robić jakiekolwiek tricki na deskorolce postaraj się wykonać każdy z poniższych podpunktów:

1. Jazda na desce podczas wolnej jazdy
2. Zakręcanie poprzez podnoszenie przodu deski
- Koło
- Ósemka
3. Naucz się upadać
4. Jazda z średnią prędkością
5. Pierwszy trick - Ollie :)

1.Jazda na desce podczas wolnej jazdy

W pierwszych godzinach nauki nawet taka prosta rzecz nie jest łatwa. Najlepiej zacząć od złapania się czegoś i oswojenia się z tym, że deskorolka porusza się do przodu i do tyłu. Później możemy zrobić to samo w miejscu tyle że bez trzymania się. Jeśli już z tym nie mamy żadnych problemów wchodzimy na deskę jedną nogą a drugą lekko (!) odpychając się od podłoża tak aby deskorolka ruszyła do przodu. Nie ma co wskakiwać na deskę z rozbiegu szpanując wszystkim jakim to się jest Skejtem bo i tak w 90% kończy się to upadkiem :)

2.Zakręcanie poprzez podnoszenie przodu deski

Raczej ludzie nie mają z tym problemu dlatego nie będę się specjalnie rozpisywał jak tego dokonać. Po prostu przenosimy ciężar ciała na tył deski ( ale nie za mocno ! ) i przez delikatny ruch nogą obracamy się o tyle stopni ile chcemy lub jesteśmy w stanie zrobić.
Wykonać kółko najlepiej jest w 6 krokach ( 6 razy podnosimy przód deski i się lekko obracamy ).
Ósemkę można również wykonać spokojnie w 6 krokach (Po 3 razy na jedną część).

3.Naucz się upadać

Upadki zawsze były i będą bolesne i raczej nie należą do najmilszej strony skateboardingu jednak nadają mu odpowiedniego charakteru i dostarczają lepszych wrażeń i odczuć ( tych psychicznych jak i fizycznych :D ). Po kilku latach jazdy każdy prawdziwy skejt może się pochwalić przynajmniej jednym mocniejszym upadkiem ( co nie znaczy, że jeśli ktoś się jeszcze nie połamał to nie jest prawdziwym skejtem ) . No ale przejdźmy do rzeczy... jak upadać aby zrobić sobie jak najmniej krzywdy ? W większości sytuacji jest to dosyć proste.
Typowy przykład:
Jedziesz sobie w pełni z siebie zadowolony bo przed chwilą zakozaczyłeś niezłym trickiem aż tu nagle słychać tylko zgrzyt i lecisz na twarz. Wstajesz ( lub też nie ;p ) i jesteś cały poobdzierany... a można było temu łatwo uniknąć. Wpadający kamyk po kółka/trucki jest jednym z najczęstszych rodzajów upadków.
Jak się przed nim bronić ? - nie jeździć na deskorolce ;] ( tzn. nie da się go uniknąć bo zawsze się gdzieś to trafi)
Ale można się nauczyć upadać.

Porady jak nie należy się wywracać:

- wystawienie rąk przed siebie i hamowanie nimi jest najgorszą rzeczą jaką można zrobić w tym wypadku. Kto wie z lekcji fizyki, że im większa masa działa na mniejszą powierzchnie tym większą siła działa właśnie na to powierzchnię. Mówiąc po ludzku... Cała siłę upadku musimy jednocześnie rozłożyć na jak największą część naszego ciała. Powinno to wyglądać tak jak na tym rysunku :

(niezbyt profesjonalnie zrobiony ale widać w czym rzecz)


Czerwone kółka to upadek na dłonie
Zielone linie to upadek na całe ciało
Ale nawet przeczytanie tego artykułu nie gwarantuje wam, że nic sobie nie zrobicie bo wywrotki cechuje to że zaskakują i są niespodziewane - ale w tym ich cały urok. Inna sprawa, że trzeba wyćwiczyć w sobie ten odruch upadku. Ale o tym można by napisać osobny artykuł tutaj poruszamy tylko sprawy ogólne :)

4. Jazda z średnią prędkością

To jest już kwestia zebrania się w sobie i przełamania strachu i treningu. Jeśli jednak będziesz miał jakieś problemy z tym to nie przejmuj się bo i tak na razie nie przyda ci się ( przyda się dopiero gdy już będziesz potrafił zrobić ollie w wolnej jeździe i będziesz chciał skakać przez przeszkody ).

5. Pierwszy trick - Ollie :)

Zapraszam do przeczytania artykułu o tym w "Nauce jazdy"

Mam nadzieję, że artykuł przydał się wam do czegoś i teraz wasza technika jazdy albo polepszy się albo w ogóle ją zdobędziecie
Howk !
Aby głosować i komentować musisz być zalogowany. Na co więc czekasz ?


Brak avaturuklausia31 (2014-08-08 15:10:29)
dobre dziś kupiłam pierwszą deske i już umiem piarwsze 2 punkty
Brak avaturuAndrjuRejnolds (2014-04-18 10:47:00)
Dobre! Krótkie i konkretne! Ja się nauczyłem jeździć na obozie deskorolkowym woodcamp tam mi pokazali co i jak. Na początku jak próbowałem sam ogarnąć sprawę to kończyło się lekcją "jak nie upadać" xD
Brak avaturuSkorpion55050 (2014-03-25 15:25:45)
Wielkie kurfa dzięki! Ten poradnik naprawdę mi pomógł. Daję plusa :)
SkateRatchetSkateRatchet (2013-08-03 11:46:46)
Bardzo pomocny artykuł.. wielkie dzięki xD
Brak avaturuAlex360 (2013-07-28 14:59:32)
Świetny artykuł mam tylko jeszcze jedno pytanie otóż jeżdżę "na lewusa" tzn prawą nogę ustawiam na montażówkach a lewą na tailu czy ma to jakieś znaczenie??
JustsonJustson (2013-07-21 13:59:21)
Koleś to jakiś kit bejbe

1 2 3 ... 28 29